neděle, 08 listopad 2015 19:54

Blackjack - Počítání Karet

Blackjack Počítání Karet Blackjack Počítání Karet

 

Rád vám prozradím jeden ze systémů počítání karet ve hře blackjack. Systém se nazývá Hi/Lo, který přiřazuje ,,body,, k určitým hodnotám karet v balíčku. První krok tedy bude naučit se bodový systém karet.

Hodnota karty a přirazené body

2, 3, 4, 5, 6 = +1

7, 8, 9 = 0

10, J, Q, K, A = -1

 

Karta Hodnota karty
2 +1
3 +1
4 +1
5 +1
6 +1
7 0
8 0
9 0
10 -1
J -1
Q -1
K -1
A -1

 

Trochu jednoduché matematiky ukáže, že v balíčku karet je stejný počet kladných i záporných hodnot. Tím je daná rovnováha a celkový součet všech karet v balíčku (52 karet) bude vždy 0.

Síla počítání karet

Hi/Lo systém nám ukáže, že karty 2 - 6 jsou nejvýhodnější pro dealera, jelikož když má dealer součet karet 12 - 16 vždy musí vzít (hit) ještě další kartu. Příklad: karta 5 změní součet dealera z 12-16 na 17-21, díky tomu jsou pro dealera nejdůležitější právě tyto nízké karty v balíčku.

Na druhé straně esa jsou zase nejdůležitější právě pro nás, protože když trefíme blacjack (A + 10 nebo J,Q, K), tak získáváme výhru v poměru 3:2. Když tedy víme, že bylo taženo hodně karet s nízkou hodnotou, které by využil dealer, tak v balíčku zůstává více karet s hodnotou10, J,Q, K, A a to právě potřebujeme. Díky tomu máme větší šanci na blackjack, zdvojnásobení sázky (double) nebo dělení (split) karet.

Počítání karet
Počítání karet

Samozřejmě, že dealer ma stejně velké šance na vysokou kartu jako my, ale pamatujte si, že dealer musí vždy vzít další kartu do součtu 16 a nesmí karty ani rozdělovat. Tím se naše šance stále zvětšuje. Pamatujte, že také se můžeme a vždy je za těchto okolností lepší (když víme, že zůstává hodně vysokých karet v balíčku) se pojišťovat, když uvidíme, že dealer si rozdal eso, protože šance, že k tomu bude mít další 10 je o dost vetší a vyplatí se nám to. Jestli nepočítáte karty, tak se určitě nepojišťujte proti blackjacku dealera.

 

Chcete se naučit kouzlit? Přihlaste se na náš speciální kurz, kde vás naučíme pokerovému umění z jiné stránky. Naučíte se jak namíchat a rozdat karty, které zrovna chcete, počítání karet, výměna karet přímo při hře a mnoho jiného. Kontaktujte nás pro více informací.

 

Základní cvičení na počítání karet

Je to jediné cvičení, které budete potřebovat k naučení počítání karet v systému Hi/Lo. Vemte si balíček karet na poker nebo blackjack a ujistěte se, že má všech 52 karet. Začněte otáčet kartu po kartě a začněte si v duchu říkat hodnotu karet. Když bude karta plusová (2, 3, 4, 5, 6), tak neříkejte plus 1, ale pouze je 1, protože budete stejně v kladných číslech a v normálním životě také neříkáme mám + 10 Kč. Uvidíte-li mínusovou kartu (10, J, Q, K, A), tak řekněte pouze M1 a neříkejte mínus jedna, protože vám to bere zbytečně moc času. Když uvidíte neutrální karty (7, 8, 9), tak neříkejte vůbec nic a absolutně je ignorujte.

Jak to tedy vypadá? Koukněte na příklad

Eso M1
9  
5 1
6 1
7  
Král M1
2 1
10 M1

 

Všimněte si, že teď karty nepočítám, ale pouze říkám přiraženou hodnotu, aby jsem si vše dobře zapamatoval. Na celkové sčítání se můžete přesunou tehdy, až absolutně a rychle ovládáte tuto jednoduchou metodu přiřazování hodnot. Nebojte se, nezaberete to moc času se to naučit.

Počítání karet Blackjack
Počítání karet Blackjack

Další krok v počítání karet

Když už se teď cítíte pohodlně s přidáváním hodnot, tak se teď posuneme už na samotné sčítání hodnot dohromady. Vždy začínáme na čísle 0 a na čísle 0 také musíme skončit, když spočítáme celý jeden balíček karet. Pamatujte na lehké pravidlo z matematiky, když přidáte +1 a hned další karta bude -1, tak jste opět na 0. Vemte si teď baliček a pomalu rozdávejte jednu kartu za druhou.

1.karta Eso M1
2.karta Král M2
3.karta 10 M3
4.karta 6 M2 (ujistěte se, že víte proč)
5.karta Královna M3
6.karta 5 M2
7.karta 3 M1
8.karta 6 0
9.karta 4 1

 

Zvládli jste to? Super! Nešlo vám to zrovna moc rychle? Nevadí, na začátku opravdu nespěchejte a soustřeďte se hlavně na přesné počítání. Rychlost přijde časem. Vždy po skončení počítání baliček zamíchejte a začněte znova. Když vám chybí třeba tři karty do konce, tak zkuste uhodnout jejich hodnotu. Mělo by vám to vždy vyjít.

Opravdu na nic nespěchejte, počítání karet potřebuje čas a hlavně soustřední. Až se budete v počítání cítit lépe, tak si zkuste zapnout stopky. Přidá vám to trochu stres a zároveň uvidíte, jak se lepšíte týden po týdnu. Díky tomuto počítání součtu karet víme tzv. running count. V dalším díle si povíme více.

Domácí úkol:

-nespěchejte a každý den zkuste počítání karet věnovat alespoň 30min.

Napište nám do emailu svůj čas za kolik zvládnete spočítat celý baliček karet bez chyby.

Hodně štěstí!